Altın Düğün Setleri (Modelleri, Ayarları)


Altın düğün setleri gerdanlık, bileklik ve küpeden oluşur. Bu setlerin düğün seti olarak geçmesinin nedeni gelinlerin satın altığı mücevherler olmasıdır. Bundan dolayı da düğün setleri gelinliklere yakışacak şekilde tasarlanmıştır. Bambaşka şekillerde setlerin bulunabilmesi mümkündür. Her türlü zevk ve bütçeye göre olan setler gelinin en vazgeçilmezleri arasındadır.

Gelinlikler saflığı temsil ettiği için genellikle sade şekilde tasarlanırlar. Bu gelinliklere gösteriş katan en önemli şey ise takıdır. Bu yüzden düğün setleri sıklıkla tercih edilir. Gelinliğin modeline göre farklı altın setleri tercih edilebilir. Örneğin gelinliği çok sade olan bir kişi kalın gerdanlık ve bileklikli bir set satın alabilir. Ya da gelinliğinde fazla detay olan kişilerin sade zincir şekilde setleri alması daha uygun olabilir. Bu takıların da satın alınabileceği bazı mağazalar ise şunlardır:

  • Altınbaş,
  • Zen Pırlanta,
  • Atasay,
  • Lizay Pırlanta.

Altın Mini Setler

Altın düğün setlerinin yanı sıra tercih edilebilecek bir başka ürün mini setlerdir. Bu setler genellikle kolye ve küpeden oluşur. Ancak üçlü mini setler de vardır. Üçlü setlerde de kolye ve küpenin yanı sıra yüzük de sete dahildir. Mini setlerin fiyatları, düğün setine göre biraz daha hesaplı olabiliyor. Ancak bu fiyatlar da

  • Altın ayarı,
  • Kullanılan taş,
  • Ne kadar işçilik gerektirdiği

Gibi etkenlere göre değişiyor. Bu mini setler genellikle 14 ayar ve 22 ayar altından yapılır. 14 ayar mini set de ekonomik açıdan en sık satın alınan setler arasındadır.

Nişan Setleri

Nişan setleri, düğün setlerine oldukça benzerdir. Ancak düğün setlerinde genellikle beyaz altın tercih edilir. Bunun yanı sıra altın düğün setlerinde renkli taşlar da pek kullanılmaz. Ancak nişan setlerinde zümrüt, yakut gibi taşlar çokça kullanılanlar arasındadır. Bu setler hem beyaz altın hem de sarı altın ile yapılabiliyor. Birbirlerinden bambaşka özelliğe sahip takı setlerini bulabilmek mümkündür. Bu setler de kişilerin zevklerine göre tercih edilir. Ancak son dönemde özellikle Osmanlı dönemi dizilerinin de etkisiyle büyük zümrüt taşlı setler popüler oldu. Taşlı nişan setleri günümüzün en meşhurlarındandır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz