Altın Künye Ayarları (Fiyatları)


Altın künyeler farklı ayarlarda olabilirler. Bu ayarlar künyenin içerisinde bulunan altının saflık derecesine göre belirlenir. Her altın künye saf altından oluşmaz. Bazılarının içerisinde gümüş, çinko ya da bakır gibi farklı materyaller de bulunur. En saf olan künye 24 ayar altından yapılmış olandır. 24 ayar % 100 saf altın anlamına gelir. Altının ayarı düştükçe altın dışında kullanılan materyallerin miktarı artmaktadır.

Künyeler genellikle üzerlerinde isim yazan bilekliklerdir. Bir kişi kendi ismini, sevgilisinin ya da çocuğunun ismini künyeye yazdırabilir. Özellikle yeni doğmuş olan çocuklar için isim yazılı olan künyeler sıklıkla tercih edilir. Bu künyeler çoğunlukla gümüşten yapılsa da son dönemlerde altın künyelerin de kullanımı giderek artıyor.

Altın Ayarları

En yüksek altın ayarı 24’tür. Altının saflık derecesi milyem ile ifade edilir. 24 ayar bir altın da 1000 milyemdir. 22 ayarın altın milyemi ise 916’dır. Bunların yanı sıra bazı ayarlın milyem değerleri şunlardır:

  • 18 ayar 750 milyem,
  • 14 ayar 585 milyem,
  • 9 ayar 375 milyem.

Altınların ayarları düştükçe içlerinde kullanılan ayrı materyallerin miktarı artar. Bundan dolayı fiyatları giderek düşer. 22 ayar altın bileklik ile 14 ayarınki bir olmayacaktır. Bu altın künyelerin içlerinde kullanılan diğer maddelere göre fiyatları da değişecektir.

Altın Künye Fiyatlarını Neler Belirler?

Altın bir künyenin fiyatını belirleyen en önemli şey altının ayarıdır. Ancak fiyatı etkileyen tek şeyin ayar olduğunu düşünmek de yanlış olur. Bir künyenin kaç gram olduğu da yine ücretin en önemli belirleyicilerindendir. Altın ürünlerin fiyatları ağrılıklarına göre değişir. Bundan dolayı bu ürünlerin tartılmasının ardından fiyatın ne olduğu söylenir.

Künyeler genellikle fazla işçiliğe sahip takılardır. Bir künyenin yapımında harcanan zaman ne kadarsa o ölçüde fiyattı da artar. Daha ucuz bir künye arayanlar için ise basit işçiliğe sahip fakat şık olan modelleri de mevcuttur. Künyeler için fiyat aralığı verebilmek oldukça zordur. Oldukça ucuz altın künyeler olabildiği gibi özel tasarım ve fazla işçiliğe sahip ve bir servete mal olabilecek altın künye modelleri bulabilmek de mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz