Altın Nasıl Anlaşılır?


Altının sahtesini anlamak pek çok kişi için zordur. Altın ülkemizde yatırım ve aksesuar için en çok tercih edilen ürünlerdir. Bundan dolayı da piyasada pek çok sahte altın satan kişiler mevcuttur. Bir altının gerçek mi yoksa sahte mi olduğu dikkatli bir şekilde incelenmeli ve daha sonrasında satın alınmalıdır. İşini şansa bırakmak istemeyen kişiler sahte bir altının nasıl anlaşılacağının püf noktalarını öğrenmelidir.

Yaşanmış sahtecilik vakalarının televizyonlara da sık sık yansıyor olması insanları ekstra temkinli olmaya itiyor. Günümüzde altınların oldukça değerli olması da vatandaşların dikkatlerini daha da arttırıyor. Fakat basit birtakım yöntemler ile bir altının gerçek olup olmadığını anlayabilmek mümkündür.

Mıknatıs Yöntemi

Altınların gerçek olup olmadığının anlaşılabilmesi için en sık tercih edilen yöntemlerden bir tanesi mıknatıs testidir. Altın manyetik bir özelliğe sahip maden değildir. Bundan dolayı mıknatısa reaksiyon veren bir altının içerisinde farklı maddeler de olduğu söylenebilir. Magnete tepki veren bu altınların sahte olma olasılıkları vardır. Fakat bu konuda unutulmaması gereken bir nokta da mevcuttur. O da her mıknatısa tepki veren takının sahte olmayacağıdır.

Altınların farklı ayarları vardır. Bu ayarlar da saflık derecesini belirler. Düşük ayarlı altınların içerisinde farklı materyaller de mevcuttur. Bundan dolayı düşük ayarlı altınların mıknatısa reaksiyon vermesi muhtemeldir. Altın en basit nasıl anlaşılır sorusunun cevabı mıknatıs olsa da bu yöntem tek başına her zaman yeterli olmayabilir.

Diğer Yöntemler

Altınların gerçekliğinin anlaşılabilmesi için farklı yöntemler de vardır. Örneğin altınların ağırlıkları altının sahtesini anlamak konusunda ipuçları verebilir. Gerçek bir altının özgül ağırlığı yüksektir. Bundan dolayı sahte altınlar genellikle daha hafiftir. Bunun dışında ses testi ile de gerçek altını anlayabilmek mümkün olabilir. Saf altın herhangi bir cisme vurulduğunda tok bir ses çıkarması gereklidir.

Doğada altın nasıl anlaşılır sorusunun cevabı ise kolay eğiliyor olup olmamasıdır. Saf altın yumuşaktır bu yüzden de kolay bir şekilde bükülebilir. Altının sahtesini anlamak konusunda zorluklar yaşayan kişilerin yapmaları gereken en iyi şey tanıdık kuyumculardan altınlarını satın almasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz