Altın Örgü Bileklik Nedir?


Altın örgü bileklikler saç örgüsü, halat ya da burgu gibi şekillerde olabilir. Bu bileklikler düğünlerde takılabildiği gibi günlük kıyafetler ile tercih edilebilecek bilezik modelleri de mevcuttur. Özellikle Trabzon örgü altın kelepçe gösterişli takı severlerin en çok tercih ettikleri modellerdendir. Daha sade bir şıklık için ise önerilebilecek bileklik zincir olarak adlandırılan daha ince yapıya sahip olanlardır.

Bu bileklikler yalnızca kadınların taktıkları aksesuarlar değildir. Günümüzde altın bileklik erkek tarafından da tercih edilir. Son zamanların erkek modası olan bilekler genellikle künyelerdir. Bu künyelerin üzerlerinde isimlerin yazıyor olması erkeklerin de tercihlerinin bu yönde olmasını sağlıyor.

Altın Bileklik Alınırken Bunlara Dikkat!

Altın örgü bileklikler alınırken bazı konulara dikkat edilmesi gerekir. Bu konulardan en önemli olanı bilekliğin hangi amaçla alınacağıdır. Aksesuar olarak kullanmak üzere alınan bileklikler ile yatırım amaçlı alınan bileklikler arasında farklar vardır. Yatırım amaçlı bilekliklerin değer kaybetmemesi gerekir. Bir bileziğin satılırken değer kaybetmesine yol açan en önemli faktör ise işçiliğin çok olmasıdır.

Aksesuar için alınan takıların görsel olarak güzel olması beklendiği için verilen işçilik de fazladır. Detaylı işlemelere sahip olan bilezikler alınırken maliyeti yüksek olacak ancak satılırken daha düşük ücretlere satılacaktır. Bundan dolayı yatırım için bilezik almayı düşünen kişilerin işçiliği olmayan ya da çok az olan ürünleri tercih etmesi gereklidir.

Altın Örgü Bileklik Fiyatını Ne Etkiler?

Bilekliklerin fiyatını işçilik belirler. Ancak tek belirleyici bu değildir. Bir altının fiyatı belirlenirken en çok göz önüne alınan şey altının ayarıdır. Bu altın ayarları ürünün içerisinde kullanılan altının miktarını ifade eder. 24 ayar olan bir takı yalnızca altından yapılmış demektir. Ancak 22,18 ya da 14 ayarlık aksesuarların içerisinde altının dışında gümüş, bakır gibi bazı farklı maddeler vardır. 14 ayar altın bileklik fiyatları diğerlerine göre daha uygun oluyor. Bu yüzden bütçesi kısıtlı olanların en çok tercih ettiği altın da 14 ayar olandır. Altın örgü bileklikler de yine aynı şekilde grama, işçiliğe ve altının ayarına bakılarak fiyatlandırılırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz