Altın Yüzük Ayarları


Altın yüzük ayarı, bir altının saflık derececisini ifade eder. Bir altın ayarı ne kadar yüksekse saflık derecesi de o ölçüde fazla olur. 24 ayar ya da karat olarak tanımlanan altınlar yüzde 100’lük bir saflık derecesine sahiptir. Diğer ayarların saflıkları ise şu şekildedir:

  • 22 ayar % 91,6,
  • 18 ayar % 75,14,
  • 14 ayar %58,5’tir.

Altın takıların içerisindeki saf altın oranı milyem olarak ifade edilir. En yüksek milyem 1000’dir. Yani 24 karat bir altın 1000 milyemdir. Tamamen saf altından yapılmamış olan ürünler başka materyaller ile tamamlanır. Yalnızca 24 ayar altının içerisinde başka hiçbir madenl yoktur. Bundan dolayı da 14 ayar yüzük fiyatları ile 24 ayarınkiler bir değildir.

Altın Ayarlarının Özellikleri

Doğada saf bulunan altın oldukça yumuşak bir özelliğe sahiptir. Bundan dolayı da 24 ayar olan bir altın kolay bir şekilde bükülebilir. Ancak 22, 18 ve 14 ayar altınların içerisinde farklı madenler de karıştırılmış olmasından dolayı bunların yumuşaklığı da kaybolur. Bir altının ayarı ne kadar düşükse o kadar daha sert olur.

22, 18 ya da 14 ayar olan altın yüzüklerin içerisine çeşitli materyaller konulabilir. Bunlar genellikle gümüş, nikel, bakır ve çinko gibi madenlerdir. Bu madenler altın yüzüklerin renklerini de etkileyebilir. İçerisinde kullanılan bu materyaller aynı zamanda yüzüklerin fiyatlarını da etkiler.

Altın Yüzük Çeşitleri

Altın yüzükler günlük takılabildiği gibi evlenen çiftlerin alyansları da olabilir. Bu yüzükler alınırken ilk olarak ayarı öğrenilmelidir. Bir altının ayarı fiyatı belirleyen en önemli unsurlardır. Ancak fiyat için önemli olan yalnızca ayar değildir. Yüzüğün gramı da fiyatı arttırabilir. Bunun yanı sıra pırlantalı yüzükler de mevcuttur. Bir altın yüzükte ne kadar pırlanta kullanıldıysa o yüzüğün ücreti de aynı oranda artacaktır.

Altın alyans modellerinden en çok tercih edilenleri sade olanlardır. Ancak kadınlar ortasında tek pırlanta olan modelleri de sıklıklı satın alabiliyor. Ayrıca bu alyanslar sarı altından yapılabildiği gibi beyaz altından da yapılabiliyor. Kişiler zevklerine göre çeşitli altın yüzüklerini tercih edebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz