Tam Altın Kaç Ayar?


Tam altın ayarları, genellikle altınların görünmeyen kısımlarında yer alan ve saflık derecelerinin dahi belirtildiği kısımlardır. Altın yatırımı yapan kişilerin oldukça iyi bildiği altın ayarları, satın alınan altınların içerisinde ne kadar saf miktarda altın bulunduğunu ve gramlarının saflık miktarlarına göre ne kadar değiştiğini gösteren en önemli belirteçlerdir.

Tam Altın Kaç Ayardır ve Kaç Gram Saf Altın Bulunur?

Piyasalarda yaşanan dalgalanma ve ekonomik krizlerin baş göstermesi ile vatandaşların alım gücü son dönemlerde maalesef tam altını yatırıma dönüştürmeye yetmemektedir. Bu yüzden pek çok vatandaş elinde bulundurdukları altınların da hem ayarlarını hem de gramlarını merak etmeye başlamıştır. Buna göre 1 tam altın 7 gr ağırlığında iken 22 ayar olarak üretilir. Altınların neden 24 ayar değil de 22 ayardan üretildiği ise en fazla merak edilen konuların başında gelir. Bunun sebebi 24 ayar altının içerisinde %100 altının bulunması ve saf altının işlenmesinin oldukça zor olmasıdır. Saf altınlar çok kolay eğilip büküldükleri için işlemek oldukça zordur. Bu yüzden altınlar rafineride üretilirken içlerine bakır ve gümüş gibi çeşitli alaşımlar katılır. Bu yüzden tam altının ayarı da 22 ayar olarak belirlenmiştir.

Altın Üretiminde Kullanılan Milyem Nedir ve Oranları Nelerdir?

Altın üretiminde yaygın olarak kullanılan milyem, altınların içerisindeki has altının binde oranlarına denilmektedir. Buna göre milyem oranları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • 22 K= 916 milyem,
  • 21 K= 875 milyem,
  • 19 K= 800 milyem,
  • 18 K= 750 milyem,
  • 14 K= 585 milyem,
  • 10 K= 417 milyem,
  • 9 K =375 milyem,
  • 8 K 333 milyem’dir.

Altın piyasası son dönemde oldukça yükseldiği için alım gücü de oldukça düşmüştür. Bu yüzden piyasa da artık 22, 24 ve 18 ayar altınlar daha yaygın olarak kullanılırken yeni düzenlemelerle 10, 9 ve hatta 8 ayar altınlar dahi bulunmaktadır. Özellikle ziynet eşyası yapımında oldukça kullanılan 18 ayar altınlar dahi yerlerini 14 ve 10 ayar altınlara bırakmaktadır. Burada düşük ayarlı altın alacak olan kişilerin en fazla dikkat etmeleri gereken şey alınacak olan altınların diğer piyasadaki altınlarla karşılaştırılması gerektiğidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz