1 Çeyrek Kaç Gram?

Çeyrek altın düğün, sünnet töreni diğer özel davetlerin vazgeçilmez takılarındandır. Hediyelik olarak adlandırılan bu altınlar genellikle kulplu olur. Kulp altından yapılmamıştır. İsteğe göre kulplar altından yapılabilir. Özellikle ev hanımlarının altın günlerinin baş rolünde de çeyrek altın vardır. Bütün altın türleri evrensel olarak değerli kabul edilmiş ve belli bir sabit üzerinden işlem görmüştür. Bu nedenle altın yüzyıllar boyunca önemli görülmüş ve ülke zenginliğinin bir sembolü olmuştur. Takı olarak kullanılabilir ya da üzerine yatırım yapılabilir. Çeyrek altına halk arasında küçük altın da denmektedir.

Çeyrek Altının Özellikleri Nelerdir?

Altınların değeri, ağırlıklarından meydana gelir. 1 çeyrek altın 18 mm kalınlığa ve 22 ayara sahiptir. Çeyrek altın kaç gram diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim, 1,635 gramdır. Çeyrek altınlar piyasada en çok dönen altın türüdür. Çok sık yatırım aracı olarak kullanıldığı bilinen çeyrek altın ülkemizde darphane tarafından basılır ve piyasaya sürülür.

 Yüzeyinde Atatürk’ün yandan portresi ve kenarlarında işlemeler bulunur. Atatürk portresi yaldızlarla çevrelenmiştir. Çeyrek altın fiyatı 2019 bugün incelendiğinde alış fiyatının TL bazında 361 TL, satış bazında ise 369 TL olduğu görülür. Aradaki fark yüzde 0,17’ye tekabül etmektedir.

Altın Ayarı Ne Anlama Gelir?

Altın ayarı, altının saflığını belirleyen bir değerdir. Saf altın 24 karattır ve yüzde yüz altından yapılmıştır. Kuyumculuk için kullanılmaya elverişli olamayacak kadar yumuşaktır. Bu nedenle Türk iç piyasasında mücevherler;

  • 22 ayarlık,
  • 18 ayarlık,
  • 14 ayarlık alaşımlardan yapılır.

22 ayar altında gram başına 916 mg, 18 ayar altında 750 mg ve 14 ayarda ise 583 mg altın bulunur. 21 ayar altınlar genellikle dış satım için kullanılmaktadır. 875 gr altın bulunur. 18 ayarlık altınların içerisinde farklı malzemelerden alaşımlar bulunur. Bu alaşımlar altına rengini verir.

Örneğin yeşil altının içerisinde yüzde 25 gümüş, sarı altında yüzde 12.5 gümüş ve yüzde 12.5 bakır, pembe altında ise yüzde 0.6 gümüş ve yüzde 19 bakır, son olarak kırmızı altında yüzde 25 bakır bulunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz