Altın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Altın ülkemizde en çok dikkat çeken takılar arasındadır. Her gün tüketiciler çeşitli amaçlar için altın almaktadırlar. Bazıları düğün alışverişi için, bazıları yatırım için bazıları da hediye etmek için altın almayı tercih etmektedirler. Ülkemizin kültüründe de çok önemli bir noktada yer almaktadır. Altın alırken bazı vatandaşlarımız ne yazık ki dolandırılmaktadırlar. Bizler de bu noktada dolandırılmamak ve en doğru şekilde altın alabilmeniz için dikkat etmeniz gereken noktalardan sizlere bahsedeceğiz. 

  1. Takı alırken mutlaka Türk Standartları Enstitütüsü belgesini aramalısınız. TSE belgesi olmayan altınları tercih etmemelisiniz.
  2. Aldığınız altının faturasına dikkat etmelisiniz. Mutlaka faturasız herhangi bir altın alışverişi almayınız.
  3. Altın alırken almış olduğunuz altının mutlaka gram hesabını ve işçilik oranını sorunuz. Fiyatın nasıl oluştuğunu öğrenip gerekirse aynı hesaplamayı sizlerde yapabilirsiniz. 
  4. Altın alımlarında en önemli nokta ise işçilik olmaktadır. İşçiliği fazla olan altınların ileride satılması epeyce zordur. Bu yüzden ileride satmak isterseniz ne kadar fiyata satabileceğinizi de altın alırken mutlaka sormanız gerektiğini unutmayınız. 
  5. Takı şeklindeki altınlarda takının modeline göre işçiliği değişiktir. Genelde en basit altın takının işçiliği, 24 ayar altının gram fiyatının ¼’ ü kadar ,en özel takının işçiliği ise 24 ayar altının gram fiyatına eşit olur.
  6. Tasarruf amaçlı altın almak istiyorsanız mutlaka işçiliği az olan altınları tercih etmelisiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz