Altın Gerdanlık Nedir? (Ayarları, Modelleri)


Altın gerdanlık, boyna takılan takılara verilen isimdir. Gerdanlıklar tek satılabildiği gibi takı setleri içerisinde de müşterilere sunulur. Bu gerdanlıklar genellikle 14 ya da 22 ayar altından yapılır. Zarif bir gerdanlık isteyen kişiler daha ince işlemeleri olan kolyeleri satın alabilirler. Ancak elbisem çok sade gerdanlığım dikkat çekici olsun diyen kişiler için de kalın ve bol işlemeli kolyeler de mevcuttur. Gerdanlıklar genellikle gelinlikleri ya da şık kıyafetleri tamamlayan aksesuardır. Fakat günümüzde sade ve daha günlük tasarlanmış olan gerdanlıklar insanların sosyal hayatlarında da taktığı aksesuarlardan bir tanesi oldu.

Altın Gerdanlık Modelleri

Bir davet şıklığını tamamlayacak gerdanlıklar olduğu gibi günlük kullanıma uygun gerdanlıklar da bulunabilir. Son dönem de en çok tercih edilenlerden bir tanesi sarı altından yapılmış fantezi gerdanlıklardır. Kalın ve fazlaca işlemesi bulunan bu gerdanlıklar insanların tüm odaklarını boyuna çeviriyor. Böylesi gösterişli takılarda şıklığıyla ön plana çıkmak isteyenlerin tercihi oluyor.

Altın gerdanlık takı setlerinin içerisinde de olabiliyor. Düğün ya da nişan takı setlerinin en vazgeçilmezlerinden bir tanesi gerdanlıklardır. Düğün setleri için genellikle tercih edilen modeller ince ve beyaz altından yapılmış olanlardır. Bu setlerde gerdanlığın yanı sıra küpe ve bilezik de vardır. Bunların dışında bir de 2li mini set tercih edilebilecekler arasındadır. Mini setler düğün ve nişan setinden farklı olarak iki aksesuarı bir arada bulundurur. Bunlar da genellikle kolye ve küpedir.

Altın Gerdanlık Fiyatları

Gerdanlıkların fiyatlarını belirleyen belli başlı faktörler vardır. Bunlardan en önemlisi gerdanlığın ağırlığıdır. Altından yapılmış olan ürünlerin fiyatları kaç gram olduklarına göre değişir. Bunun dışında gerdanlığın yapımında verilen emek de ücreti etkileyecektir. İşlemesi fazla olan bir kolye diğerlerine göre biraz daha pahalıdır. Fiyatı belirleyen bir başka şey ise altın dışında kullanılan taştır. Kolyeler pırlanta, inci ya da zümrüt gibi taşlardan tasarlanmış olabilir. Bu taşlara göre de fiyatlar artabilir. Altın set fiyatlarını da yine aynı etkenler belirler. Yani ister set ister tek altın gerdanlık alınsın ilk olarak altının ayarı sonrasında da işçiliğine bakılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz