Altın Gram Hesaplama

Düğünler için Gram altın çeşitleri

Altın gram hesaplama yöntemleri altının değerli bir maden olmasından dolayı önemsenir. Dünya yer kabuğunun kalınlığının 35 km olduğu biliniyor. Bu yer kabuğu pek çok farklı elemente ev sahipliği yapmaktadır. Bu elementlerden en değerlilerinden bir tanesi de altındır. Yer kabuğunun;

  • %8’i alüminyum,
  • %6’sı demir,
  • 10 milyonda 2’si altındır.

Altın Nedir?

Altın Latince’de Aurum diye bilinen ve Au sembolü ile gösterilen değerli bir elementtir. Doğada parlak sarı renkte bulunur ve küçük parçalar halindedir. Antik çağlardan günümüze kadar en değerli elementlerden bir tanesi olarak kabul edilmiştir. Asite karşı dayanıklıdır. Kolay işlenebilir. Demir gibi paslanmaz. Çok ince malzemelerle kullanılma olasılığı vardır. Bu nedenlerle süs eşyası olarak kullanıma elverişlidir.

Altın Ayarı Nedir?

Altın ayarı altının saflığını ifade etmeye yarar. Gram altın kaç ayar diye merak edenlere hemen söyleyelim, 22 ayar altında gram başına 916 mg altın bulunur. 21 altın ayarlar genellikle dış satım için kullanılmakla beraber, 875 mg altın bulunmaktadır. 18 ayarlık altınlarda altın gram hesaplama yapılırken altın alaşımının içindeki gümüş ve bakır oranı da dikkate alınır.

Altın İşçiliği Nedir?

Altın gram hesaplamadan sonra, işçilik maliyeti merak edilir. Kuyumcular altını satarken altının fiyatı üzerine işçilik maliyeti koyarlar. İşçilik maliyetinin tespiti için önce altın ayarı tespiti yapmak gerekir. Bu işlem için altın suyu ve taş kullanılır. Bu işçilik maliyeti;

  • Kolye,
  • Küpe,
  • Yüzük ziynetleri için geçerlidir. Bu nedenle bu takılar yatırım yapmak için genellikle tercih edilmezler.

Altında işçilik hesaplama programı kullanılırken işçilik genellikle milyem olarak belirtilir. Yüzüğün işçilik maliyeti gram başına 0.5 civarındadır. Örneğin; eğer 3 gram altın yüzük almak isterseniz, 0.5 ile çarparak işçilik maliyetini hesaplamanız gerekecek. Bu hesaba göre 3*0.570 milyem= 1.71 gr olacak o da, 256.5 TL’ye eşit olacaktır.

İşçilik fiyatına kuyumculuk karı da eklenecektir. Dolayısıyla altın yüzük almak istediğiniz zaman ödemeniz gereken bedel saf altının gram fiyatı, işçilik fiyatı ve kuyumcunun kendi karı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz