Altın Hızma Nedir? (Çeşitleri)

Altın hızma, buruna takılan bir takı türüdür. Bu hızmalar ülkemizde kadınların en çok taktığı aksesuarlardan bir tanesidir. Piercing olarak da geçen hızmalar burundaki kıkırdağa takılmasından dolayı diğer piercinglerden biraz daha farklıdır. Ancak bu özelliği hızmayı kulaktaki delikler ile benzer yapmaktadır. Hızmanın takılma yöntemi de kulak deldirmek ile oldukça benzerdir.

Hızma alınırken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi bu hızmaların altın, platin veya titanyumdan yapılmış olmalarıdır. Diğerleri deliğin mikrop kapmasına ve iltihaplanmasına neden olacaktır. Altın hızmaların fiyatları diğerlerine göre biraz daha pahalıdır. Ancak özellikle alerjik bir yapıya sahip olanların altın tercih etmeleri önemli bir konudur.

Neden Hızma Takılır?

Hızma kimler takar sorusuna verilebilecek bambaşka yanıtlar mevcuttur. Günümüzde genç nesil arasında moda olan hızmalar gençlerin kendilerini bir ifade ediş biçimi olarak görülür. Ancak özellikle ülkemizin doğusunda bulunan kadınların en sık taktıkları aksesuarlardan bir tanesi de hızmadır. Hızmalar doğuda yaşamış olan medeniyetlere özgü bir takıdır.

Yapılan kazılarda Asurlular dönemine kadar uzanan hızma kalıntılarına ulaşılmıştır. Popülaritesi yeni olsa da aslında oldukça eskilere kadar uzanan bu takı, o dönemde kadınların saflıklarını ve masumiyetlerini ifade etmek için takılırdı. Bu zamanda da hala hızmayı bu amaç için takan kadınlar vardır. Ancak özellikle büyük şehirlerdeki kadınlar yalnızca görsel açıdan sevdikleri için altın hızmayı tercih ediyor.

Hızmada Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hızma bakımı kulak deldirmekten biraz daha fazla dikkat isteyen bir şeydir. Burun hassas bir bölgedir. Ayrıca özellikle soğuk kış günlerinde ya da grip gibi hastalıklarda sürekli olarak burun silinir. Bu durum da hızma deliğinin tahriş olmasına yol açar. Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için hızmanın ilk takıldığı andan itibaren düzenli bir bakım yapılmalıdır. Burun delindikten sonra bir süre iltihaplanmayı önleyecek kremler kullanılmalıdır. Kremler kullanılmasa mikrop kapma ihtimali oldukça yüksektir.

Hızma konusunda bir diğer önemli nokta ise en aşağı bir hafta boyunca hızmanın çıkarılmamasıdır. Kıkırdakta açılmış olan delikler kapanmaya oldukça müsaitlerdir. Bundan dolayı deldirme işleminden 1 hafta- 10 gün boyunca sürekli olarak altın hızma takılı kalmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz