Altın İthalatı İle İlgili Önemli Noktalar

Altın ithalatı ile ilgili önemli noktalardan sizlere bahsetmek isteriz. Biliyorsunuz ki altın ülkemizde oldukça dikkat çeken bir takı olmaktadır. Düğünler ve çeşitli kutlamalarda altın sıkça göz önüne çıkmaktadır. Bundan dolayı da altın alacaklarının dikkat etmesi gereken noktalarından bahsedeceğiz. 

Türk vatandaşı olmayan kişiler artık Türkiye’ye gelirken yanlarında en fazla 5 kg standart olarak işlemiş altını Türkiye içerisine sokmalarına izin verilecektir. Eğer 5 kilogramdan daha fazla ülkeye altın sokmak isterlerse, gümrük memurları tarafından içeriye alınması mümkün olmayacaktır. 

Hazine ve Maliye Bakanı özellikle de Türk parasının değerini korumak amacıyla hazırladığı bu karar ile birlikte artık gelen altınlarda da sınırlamalar yaptı.

Türk Vatandaşı Olmayanlar Dikkat !

Türk vatandaşı olmayan kişilerin dikkat etmesi gereken noktaları vardır. Bunlardan en önemlisi ise altını ülkeye sokarken getirilen sınırlamalar olmuştur. Artık ülkeye altın sokmak istedikleri zaman en fazla 5 kilogram altın ülkeye sokabileceklerinden bahsedebiliriz. 

Buna göre, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile vatandaşlık bağı bulunmayan ve yurda giriş tarihinde 18 yaşını doldurmuş olan yolcuların beraberlerinde bir takvim yılı içerisinde en fazla 5 kilogram ağırlığında kendilerine ait olan standart işlenmemiş altını yurda getirmeleri serbest olacak. Yeni yer alan değişiklik Resmi Gazete’de yayınlandı ve resmi olarak kesinleşti. Yürürlüğe girmesiyle birlikte türk vatandaşı olmayan kişilerin dikkat etmesi gerekiyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz