Altın Kolye Ayarları

Genellikle 14, 18, 22 ve 24 ayardan oluşan altın kolyeler, içerlerinde belirlenen alaşım oranlarına göre piyasada satışa sunulmaktadır. Oldukça farklı metallerin birleşmesi ile üretilen altın kolyeler, içlerinde bulunan altın miktarları değerlendirilerek çeşitli şekillerde piyasada yerini alır. Ancak son dönemlerde piyasada yerini oldukça düşük altın ayarlarına bırakan kolyeler, içlerinde artan farklı cins metallerden dolayı oldukça ucuza satılmaktadır.

Altın Kolye Ayarları Nelerdir?

Her ayardan rahatlıkla üretimi yapılan altın kolyeler, genellikle metal karışımı olarak piyasaya sunulmaktadır. Bunun en önemli sebebi ise saf altınların yumuşak olmasından kaynaklı olarak işlenmelerinin oldukça zor olduğudur. İşlenmesi zor olan saf altını daha rahat işleyebilmek ve ziynet eşyasına dönüştürebilmek için altınların içerisine bakır ya da gümüş gibi metaller eklenir. Bu sayede rahat şekillendirilebilen altınlar, çeşitli türlerde piyasaya sunulmaktadır.

Altın Ayarları Nedir?

Altın ayarları, üretilmiş olan bir altının içindeki saf altın miktarını gösteren ayarlardır. Örneğin 24 ayar altın demek, içinde herhangi bir farklı metal bulunmayan ve saf altından üretilmiş olan altınlar için kullanılan bir tabirdir. 24 ayar altın genellikle çok yumuşak olduğundan bu altınların içerisine bakır ve gümüş gibi alaşımlar karıştırılarak işlenir. Ülkemizde genel olarak altın ayarı olarak tabir edilen bu ölçme birimi, yurt dışında ise “kırat” ile ifade edilmektedir. Kırat kelimesi aynı zamanda diğer değerli eşyalar için de kullanılan diğer bir ölçme birimi olarak bilinir.

Altın Kolyelerde Kullanılan Altınlar Kaç Ayar Olmalıdır?

Altın kolye yapımında kullanılan altınlar genellikle 22 ayar altınlardır. Bunun en büyük sebebi, 24 ayar altınların işlenmek için oldukça yumuşak bir yapıda olmaları ve oldukça zor işleme sokulmalarıdır. Bu yüzden altın kolye tasarımı yapan kişiler çoğunlukla 22 ayar altın kullanırlar. 22 ayar altının altın kolye yapımında seçilmesinin en önemli sebebi ise 22 ayar altının içerisinde 24 ayar altına göre daha fazla metal karışımının bulunması ve bu metal karışımlar sayesinde kolaylıkla işlenebilmeleridir. Özellikle altın kolye kullanmayı tercih eden kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli nokta ise kullandıkları altın kolyelerin klips kısmında yazan ayarların dereceleridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz