Altın Modelleri Nelerdir?

Altın modelleri farklı pek çok şey için kullanılabilir. Birçok insan altınlara kolye, yüzük, künye gibi takılar için başvururken bazıları ise yalnızca yatırım amacıyla altın satın alır. Hangi amaç için altın alınacaksa da modeller o doğrultuda seçilmelidir. Örneğin yatırım için altın almak isteyen kişiler işçiliği az olan ve satarken fiyatı düşmeyecek ürünleri almalıdır. Aksesuar amaçlı alınan altınların genellikle işçilikleri fazla olduğu için satarken bu işçilik fiyatı çıkarılır ve fiyat düşer. Yatırım amaçlı bilezik modelleri sıklıkla düğünlerde geline takmak tercih edilir. Yeni evlenen çiftler ihtiyaçlarını karşılamak için takılan altınları sattıklarından dolayı en yüksek paraya satılabilecek yatırım amaçlı altınlar düğün hediyesi olarak verilir.

Altın Setler

Düğün, nişan ya da özel bir davette elbiselerin şıklıklarını tamamlayabilmek için kadınlar genellikle altın setlere başvururlar. Kolye, bilezik ve küpeden oluşan bu setler kadının ışıltısını arttıran aksesuarlardır. Bu setlerin içerisinde isteğe bağlı olarak yüzükler de eklenebilir. Elbiselerin ya da gelinliklerin modellerine göre tercih edilebilecek pek çok farklı altın setleri mevcuttur.

Son dönemde en sık satın alınan altın modelleri beyaz altından yapılmış olan ve su damlası olarak adlandırılan kolyelerdir. Zarif bir tasarıma sahip olan bu kolyeler sade şıklık arayanlar için birebirdir. Bunların yanı sıra daha gösterişi bir takı arayanlar içinse fantezi adı verilen tüm dikkatleri üzerine çekebilen takı setleri de bulunmaktadır.

Altın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir altın alınırken ilk olarak ayarının ne olduğu sorulmalıdır. Saf altına en yakın olan modelleri isteyen kişilerin 22 ya da 24 ayar altın takılar tercih etmelidir. Altının doğal yapısı oldukça yumuşaktır. Bundan dolayı bir altın ne kadar safsa o kadar kolay bir şekilde eğilip bükülebilir. Bunların yanı sıra bir başka önemli konu işçiliktir. İhtiyaç duyduğunda satma amacıyla altın almak isteyenler değer kaybetmeyen bilezik modellerine bakmalıdır.

Bambaşka çeşitlerde altın modelleri mevcuttur. Kişilerin zevkleri ve ihtiyaçlarına göre alacakları altınlar da değişebilir. En doğru seçimin yapılabilmesi için de tavsiye edilen şey bir takıcıya giderek altın modellerine yakından bakılmasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz