Altın Ons Nedir? Ons Fiyatları Neyi Etkiler?

Altın ons son günlerde adını sıkça duyduğumuz terimler arasında gelmektedir. Bizlerde sizlerle birlikte burada altın ons fiyatlarının ne demek olduğundan ve ons fiyatlarının neyi etkilediğinden sizlere bahsetmeye çalışacağız. 

Tüm dünya genelinde 1 ons altın 31.10 Has Altın demektir. Gram altının Türk Lirasındaki karşılığını hesaplamak için ons altın kullanılır. Bundan sonra gram altın fiyatı üzerinden çeyrek altın ve yarım altın hesaplanır. Ons fiyatları dolar fiyatları ile ilgilidir. Dolarda yaşanan gelişmeler ons fiyatlarını da doğrudan etkilemektedir. 

Altının dünya borsalarındaki geleneksel ağırlık birimi troy ons olup, bir ons; 31.10 gram saf altına karşılık gelmektedir. 1 kilogram ağırlığındaki has altın külçesi 32.15 ons’a karşılık gelmektedir. 

Ons Fiyatları Neyden Etkilenir?

Ons fiyatları gündem gelişmelerinden etkilenmektedir. Özellikle de dünya üzerinde bildiğiniz gibi koronovirüs yayılmasıyla birlikte ons fiyatları da ciddi oranda etkilenmişti. Hala daha etkilenmeye devam etmektedir.

Ayrıca Trump’ın yapacağı konuşmalardan da etkilenecektir. Trump konuşmasına göre Ons fiyatlarına ciddi derecede etkilenecek ve buna göre de ons fiyatlarının kesin kalıcılık yaşanabilecektir. Trump’ın %3’lük hedefinin altında kalmaya devam etti. Ons altını teknik olarak ele aldığımızda; 1690$ zirvesinin ardından gerileyen fiyatlar 1625$ desteğine yöneldi. Kısa vadeli yükseliş trendi 1627$ ve 1618$ seviyelerinden geçiyor. Kırılması durumunda satışlar hızlanabilir. Altın bu gelişmelere göre hala daha güvenli limanlar içerisinde yer alıyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz