Altın Ons Nedir?

Uluslararası piyasalarda altın ons sıklıkla kullanılan bir terimdir. Bu kişilerin kafasını karıştırabilen ons aslında altının fiyatının hesaplanabilmesi için kullanılan birim fiyatıdır. Ons altınlar gram altının Türk Lirası değerinin hesaplanabilmesi için kullanılır. 1 ons 31,10 gram saf altın anlamına gelir.

Türkiye piyasasında altınların fiyatları gram üzerinden hesaplansa da dünya piyasasında altının değerini belirleyen şey onsdur. Ons nasıl hesaplanır sorusunun cevabı her bir ülkeye göre değişebilir. Türkiye’de 1 ons denilince 31,10 gram akla gelmelidir. Bu yüzden 1 ons fiyatı hesaplanırken piyasadaki 31,10 gram altının fiyatı ne kadar olduğuna bakılmalıdır.

Ons Neden Önemlidir?

Ülkemizde altın alımı ve satışı gram üzerinden yapılır. Türkiye’de herhangi bir kuyumcuya giden kişi alışverişini gram ile yapar. Bundan dolayı pek çok insan altının kaç gram olduğuna bakar. Altın onsun ülkemizde çok fazla duyulmamış olmasının nedeni de budur. Ancak özellikle yurtdışı piyasaları ile iş yapan ya da yapmak isteyen kişilerin onsu göz önüne alması gerekir. Uluslararası piyasada altına ons üzerinden değer verilir.

Altın ons yükselmesi genellikle Türkiye’deki gram altını çok büyük ölçüde etkilemiyor. Bu yüzden ons uluslararası ticaret yapmayan kişilerin pek ilgilendiği bir konu değildir. Sıradan bir Türk vatandaşının takip etmesi gereken şey altının gram fiyatıdır.

Gram Altının Özellikleri

Altınlar ülkemizde gram ile satılır. Ancak fiyatları belirleyen tek şey gramı değildir. Altınların farklı ayarları mevcuttur. Bu ayarlar bir altının ne kadar safa yakın olduğunu gösterir. En has altın 24 ayardır. 22 ayar ve daha düşük olan altınların içerisinde farklı materyaller de katılır. Bu maddeler genellikle gümüş, bakır ya da çinkodur.

Altın ayarları saflık derecesini belirlediği için fiyatları da büyük oranda etkiler. Bundan dolayı altın alınırken ayarına yani karatına dikkat edilmelidir. Daha ucuz ve basit bir altın almak isteyenler 14 ayarlı olanları tercih edebilir. Ancak saf altın almak isteyen kişiler 24 ayar altınlı ürünleri almalıdır. Altın ons gramdan biraz daha farklı olsa da ülkemizde gram geçerli olan ağırlık birimidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz