Ata Altın Kaç Gramdır?

Ata altın gramajı Cumhuriyet Ata altını gramajı ve Ata Lirası gramajı olarak da bilinir. Ata altının özellikleri ziynet altın ile birebir aynıdır. Yalnızca isimleri farklıdır. Altın yeryüzü kabuğunda oldukça nadir bulunan bir elementtir. Antik çağlardan günümüze kadar altın zenginliğin bir göstergesi olmuştur. Bu gün hala ülkeler altın rezervlerini artırmak için uğraşmaktadırlar. Altına bireysel ölçekte bakıldığı zaman;

  • Düğün, nişan ve özel günlerde hediyelik olarak kullanılır,
  • Ata altın kolye, yüzük, küpe ve bilezik gibi takı olarak kullanılır,
  • Yatırımcılar altın hesabı açarak birikim yaparlar diyebiliriz.

Ata Altının Türleri Nelerdir?

Ata altın kendi içinde alt türlere ayrılmaktadır. Bu türler arasında birbirlerinin katı olmak üzere altın gramlarında farklılık vardır. Bütün bu altınlar türü fark etmeksizin kuyumcularda sarraflarda, bankalarda ve döviz bürolarında nakite çevrilebilmektedir.

  • Çeyrek Ata Altın (1.80 gr ağırlığında),
  • Yarım Ata Altın (3.60 gr ağırlığında),
  • Tam Ata Altın (7.20 gr ağırlığında),
  • İki Buçuklu Ata Altın (18 gr ağırlığında),
  • Beşli Ata Altın (36 gr ağırlığında) başlıca ata altın türlerindendir.

Ata Altınla Vadeli Altın Hesabı Açtırmalı mıyım?

Vadeli altın hesabının, vadeli mevduat hesabından herhangi bir farkı yoktur. Ata altın yatırmayı seçtiğiniz tarih boyunca altından size kazanç gelmeye devam eder. Altın hesap açtırmaya karar verdiğiniz zaman dileğiniz zaman vadeyi bozduramayabilirsiniz. Bu durum her banka için farklıdır. Altın hesabınızı bozdurduğunuz zaman hesabınızın karşılığının TL cinsinden olup olmayacağı da diğer önemli noktadır.

Altın Hesabını Nasıl Açtırmalıyım?

Altın hesabı açtırmak için hangi banka ile çalışıyorsanız, bankanızla iletişim kurarak, hangi gün ve saatlerde altın eksperinin bulunduğunu öğrenin. Çünkü bankaların hizmet verdiği zamanlarda altın eksperi bulunmayabiliyor.

Ata altın kuyumcu fiyatı bilgisini aldıktan sonra, dilediğiniz gram altın ile hesabı aktifleştirebilirsiniz. Bazı bankalarda minimum altın koşulu bulunur. Bankadan bankaya minimum altın hesabı olup olmadığı ve bu miktarlar değişim göstermektedir. Ata altına ek olarak, platin, gümüş, çeyrek altın gibi her türlü ziynet eşyası ile hesap açtırmanız mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz