Ata Altın Nedir?

Ata altın halk arasında Cumhuriyet Ata Altını ve Ata Lirası olarak da bilinmektedir. Ata altın resmi incelendiğinde altının bir yüzeyinde Türkiye Cumhuriyeti diğer yüzünde ise Hakimiyet Milletindir yazısı bulunur. Altınlar türü fark etmeksizin ülkelerin kendilerini zenginleştirmelerini sağlamış değerli madenlerdendir. Yer kabuğunda 10 milyonda 2 oranında bulunur. Nadir bulunuyor olması altını daha da değerli kılmaktadır. Bu nedenle gerek ülkeler altın rezervlerini artırmak istemekte, gerek bireyler altına yatırım yapmaya devam etmektedirler.

Cumhuriyet Ata Altını Özellikleri Nelerdir?

Özelliklere ata altın kaç gram sorusuna cevap vermekle başlayalım. Cumhuriyet Ata Altını 7.2 gramdır. Çapı 22 mm’dir. Bu altının üretimi Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi tarafından yapılmaktadır. Altın dikkatli incelendiğinde üzerinde ülkemizin kuruluş tarihi olan 1923 yılının ve altının darphane tarafından hangi yılda basıldığı görülebilir. Ata altın bankalarda, kuyumcularda ve sarraflarda nakit paraya çevrilebilir.

Ata Altın ile Altın Hesabı Açtırılır Mı?

Evet, ata altınlarınızı biriktirmek ve faiz getirisi kazanabilmek için altın hesabı açtırabilirsiniz. Bu hesaplar vadeli mevduat hesapları ile aynı şekilde işlerler. Sizin seçeceğiniz döneme bağlı olarak (vade) size bankanın belirlemiş olduğu oranlarda faiz getirisi gelir.

Eskiden altınlar yastık altında saklanırdı. Bu yöntem altınları çalınma ve yıpranma gibi isklere karşı korumamaktadır. Bankaların yatırımcılara açtığı bu hesaplar sayesinde altınınızı biriktirirken, risklerden korunabilirsiniz.

Ata Altın ile Altın Hesabı Açtırmak için Ne Yapmalıyım?

Eğer düşük gramlarla hesap açtırmaya başlamak isterseniz, internet bankacılığı üzerinden, banka şubesine gitmenize gerek kalmadan hesap açtırmanız mümkün. Aynı sayfa üzerinden altın alım satımını günün dilediğiniz saati yapmanız da mümkün.

Eğer altınlarınızın miktarı fazla ise, o zaman bankaların altın eksperlerine danışmanızda fayda var. Bankalar sürekli altın eksperi hizmeti vermediğinden, şubenize uğramadan önce bankanız ile iletişime geçmenizde fayda var. Eksper altınınızı (bilezik, yüzük, kolye, küpe gibi) inceleyecek ve altına değer biçecektir. Bu doğrultuda hesabınız oluşturulmuş olur ve faiz bedeli ile düzenli gelir elde edersiniz. Her bankanın altın vadesini dilediğiniz her zaman bozmadığını hatırlamanızda fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz