Çeyrek Altın Kaç Ayar?


Çeyrek altın satışları, yükselen piyasa sebebi ile alım gücü oldukça düşmüştür. Bunun sebebi ise ülkemizde yaşanan krizin son yıllarda artış göstermesidir. Çeyrek altınlar, ülkemizde özel etkinliklerin her zaman vazgeçilmezi olan ve vatandaşların her zaman ilk olarak başvurmuş oldukları bir yatırım aracıdır. Ancak piyasada yaşanan artışlar sebebi ile alım gücü oldukça düşen vatandaş, artık çeyrek altından çok gram altın satın almaya yönelmiş ve yatırımını gram altın üzerinden yapmaya başlamıştır.

Çeyrek Altın Kaç Gram ve Kaç Ayardır?

Çeyrek altın ayarı, altın piyasasında belirlenen miktara göre 22 ayar altın olarak geçmektedir. Bunun yanı sıra çeyrek altınların hesaplaması yapılırken altının gramına ve ayarına bakılarak şunlar dikkate alınır; 1 çeyrek altın 1,75 gram altından oluşmaktadır ve 22 ayar olarak üretilmektedir. Halk arasında “Küçük Altın” olarak da bilinen çeyrek altınlar, önceki yıllarda en fazla kullanılan yatırım araçlarından bir tanesi iken azalan alım gücü ve ekonomik krizden dolayı artık yerini gram altına bırakmıştır.

Çeyrek Altında Ne Kadar Has Altın Vardır?

Ülkemizde yatırımın bir diğer ismi olarak bilinen çeyrek altın, 1,75 gram ve 22 ayardır. İstanbul altın rafinerisi tarafından üretilen çeyrek altınların içindeki has altın miktarı ise şu şekilde hesaplanır;

  • Çeyrek altın has olarak 1,6065 gramdır ve içinde 24 ayar altın bulunur.
  • Has altın hesaplanırken 24 ayar altının gramını x 1.6065 işlemi yapılır.
  • Bu hesaplamaların üzerine ise bir miktar işçilik ve kur ücreti koyulur.

Yukarıda verilen has altın hesaplaması, çeyrek altın içinde olan has altın miktarını öğrenmek isteyen vatandaşlara sunulan alternatif bir hesaplama yöntemidir. Burada kişilerin bilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de altının alındığı yere göre bazen fiyatının değişmesidir. Altından alınan ek ücret 1 lira da olabilir 15 lira da. Bu yüzden vatandaşların altın satın almadan önce hem kur değerlerini yakından takip etmeleri hem de altın satan yerler arasında araştırma yaparak en uygun altın satan mağazaları keşfetmeleri kendi bütçeleri açısından oldukça önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz