Çeyrek Altın Kaç Gramdır?

Çeyrek altın gramajı piyasada en çok dolaşan altın türü olduğundan merak edilir. Nişanlarda, düğünlerde ve diğer özel günlerde çeyrek altın vazgeçilmez bir hediyeliktir. Ev hanımlarının altın günlerinde de çeyrek altın biriktirilmektedir. Çok eski zamanlardan beri altın biriktirme ve altına yatırım yapma söz konusu olmuştur. Dünyada en nadir bulunan madenlerden biri olması ve bütün dünya tarafından evrensel kabul edilirliği olması gibi nedenlerden dolayı altın gözde bir maden olmaya devam etmiştir.

Çeyrek Altın Nedir?

Çeyrek altın adından da anlaşılacağı üzere bir tam altının çeyrek parçasıdır. Yarım ve tam olmak üzere diğer iki türü de vardır. Tam altın, halk arasında Cumhuriyet altını olarak da bilinir. Cumhuriyet altınının ziynet ve sikke olmak üzere iki türü vardır. Ziynete meskük, sikkeye ise Ata Lirası da denir. Ziynet ve sikke gram altınların fiyatı her altın için farklıdır. Çeyrek altın kaç gram diye merak edenler için hemen söyleyelim;

  • Çeyrek altın ziynet 1,754 gram, çeyrak altın sikke 1,804 gram,
  • Yarım ziynet altın 3,508 gram, yarım sikke altın 3,608 gram,
  • Tam ziynet altın 7,016 gram, tam sikke altın 7,216 gramdır.

Çeyrek Altın ile Yatırım Yapmalı mıyım?

Çeyrek altın diğer altın fiyatları ile kıyaslandığında en ucuzudur. Bu nedenle kolay bir şekilde alınabilir. Çok paranız yoksa fakat yine de yatırım yapmak istiyorsanız, çeyrek altın ya da gram altın iyi birer seçenek olacaktır. Yatırım için işçilik değeri yüksek olan; bilezik, kolye, yüzük gibi takılardan kaçınmanız önerilmektedir. Bunun yerine illa takı tercih edilecekse işçilik değeri düşük olanlar tercih edilmeli.

Gram Altın Nedir?

Çeyrek altın gram altın fiyatları karşılaştırıldığı zaman, gram altına (ağırlığından dolayı) daha ucuz fiyat ödeyeceğiniz ortadadır. Gram altın İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. tarafından tescilli olarak üretilmektedir. En basit tabiriyle anlatmak gerekirse, külçe altının parçaları olduğu söylenebilir. 24 ayar has altından ya da 22 ayar altından farklı saflıklarda yapılabilir. Farklı gramajlarda gram altın bulmak kolaydır. Bu nedenle yatırım yaparken gram altını tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz