Çeyrek Altın Nedir?

Bu yazımızda belki de günlük hayatta adını sıkça kullandığımız ve en az bir kere de olsa gördüğümüz altın türünden bahsedeceğiz. Çeyrek altın her düğünde takılan ve özel günlerin en çok dikkat çeken hediyeleri arasında gelen bir üründür. Öyle ki altın fiyatlarının artmasıyla birlikte 500 TL’nin üzerine çeyrek altın fiyatlarının çıktığını rahatlıkla görebilmekteyiz. Bundan dolayı da çoğu kişi hediye olarak çeyrek altın yerine gram altın hediye olarak aldığını bilebilmekteyiz. 

Çeyrek altın konusunda sizlere önemli bilgilerin yanı sıra bir de çeyrek altın fiyatlarını nerelerden etkilendiğini görebilirsiniz. Cumhuriyet Altını veya çeşitleri olması itibarıyla Cumhuriyet Altınları, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kararı ile standartları belirlenmiş, para yerine geçebilen, Türkiye’ni temsil eden ve sadece Darphane tarafından üretilebilen altınlardır. Cumhuriyet alının çeyreğine de çeyrek altın denmektedir. Cumhuriyet altının 4 de 1 bir fiyatı da kendi fiyatını oluşturmaktadır. 

Çeyrek Altını Nerelerden Etkilenmektedir?

Çeyrek altın fiyatlarının nerelerden etkilendiğini merak ediyorsanız sizlere birkaç konuda bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikle çeyrek altın fiyatları dolardan ciddi oranda etkilenmektedir. Dolar fiyatlarının gelişmeleriyle birlikte rahatlıkla etkilendiğini de bahsedebiliriz. Altın fiyatlarını etkileyen en önemli ülke ise Amerika olmaktadır. 1 gram altın fiyatı ülke bazlı olarak hesaplanır 24 saat baz alınarak gerçek fiyat olarak oluşturulur. Tüm dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler doğal olarak altın fiyatlarını da etkilemektedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz