Cumhuriyet Altın Nedir?

Cumhuriyet altın düğünlerin, nişanların ve sünnet töreni gibi özel günlerin vazgeçilmez hediyeliklerindendir. Bu altın aynı zamanda altın günleri aracılığı ile ev hanımları tarafından da sıkça biriktirilir. Yatırımcılar da farklı gramlarda altını vadeli mevduat hesabı açarak fiziksel olmayan yöntemlerle biriktirerek, faiz kazancı elde etmektedirler. Altın ile çok farklı şekillerde yatırım yapma şansınız olur. Antik çağlardan günümüze altın üzerine yatırım yapılan ve zenginlik göstergesi olan bir maden olarak öne çıkmıştır.

Cumhuriyet Altını Nedir?

Cumhuriyet altın Ankara’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti darphanesi tarafından basılır. Cumhuriyet altının yüzeyinde basım tarihi bulunur. Yüzeyinde Atatürk portresi ve Hakimiyet Milletindir yazısı bulunur. Cumhuriyet altını tam altın ile benzediğinden, birbiri ile sıkça karıştırılmaktadır.

Cumhuriyet Altını ile Tam Altın Arasındaki Farklar Nedir?

Cumhuriyet altın tam altından daha ağır olduğundan, daha pahalıdır. Cumhuriyet altını kaç gram diye merak edenlere hemen söyleyelim cumhuriyet altını 7.216 gramdır. Tam altın 7.06 gramdır. Her ikisinin basımı da yuvarlak para gibi yapılır. Her ikisi de 22 ayar olduğundan, bu altınları bozdururken arada fark olmayacaktır.

Bu iki altın fiziksel olarak incelendiğinde tam altının daha geleneksel bir tasarıma sahip olduğu görülür. Yaldızlar ve desenler Atatürk resmini çevrelemiştir. Cumhuriyet Altın yüzeyinde desen bulunmaz; Atatürk portresi ve yazılar bulunur.

Yatırım Yaparken Hangi Altını Tercih Etmeliyim?

Cumhuriyet altını nedir sorusunu yanıtladıktan sonra, insanlar Cumhuriyet altınına yatırım yapıp yapamayacaklarını merak ederler. Cumhuriyet altını yatırım yapmak için iyi bir araçtır;

  • Bankalarda fiziksel olmadan Cumhuriyet altını satın alabilir,
  • Forex piyasalarında anlık değişimlerden kısa vadeli olarak kar elde edebilir,
  • Mevduat hesabı açarak faiz getirisi elde edebilir,
  • Eski yöntemle yastık altında altınlarını biriktirebilir ve altın ile kara geçebilirsiniz.

Altına yatırım yaparken eğer kuyumcudan faydalanacaksınız 22 ayar altın alacaksınız. Çünkü bilezik, yüzük ve kolyeler 22 ayar üretilmektedir. Bu takılar arasından seçim yaparken işçilik maliyetini de hesaba katmalısınız. Yatırımınızın karlı olması için işçiliğe mümkün olduğunca az para ödemeli diğer bir değişle ödediğiniz para altına gitmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz