Eski Tarihli Çeyrek Altın ve Yeni Tarihli Çeyrek Altın Arasında Ne Fark Var?


Eski tarihli ile yeni tarihli altın arasındaki fark, özellikle altın yatırımı yapan kişiler için oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Altına yatırım yapan ya da birikimlerini altın üzerinde oluştura pek çok kişinin en fazla araştırdığı konulardan bir tanesi de eski tarihli çeyrek altın ile yeni tarihli çeyrek altın arasındaki farktır. Peki altın bozdurma işlemleri esnasında eski tarihli çeyrek altınla yeni tarihli çeyrek altın arasında ne kadar fark oluşur? Bu soruya yanıt vermeden önce eski tarihli çeyrek altın ve yeni tarihli çeyrek altın ne demek bunları bilmek gerekir.

Eski Tarihli Çeyrek Altın Nedir?

Eski tarihli çeyrek altın, içinde bulunulan yılın dahil edilmeden daha önceki yıllarda üretilmiş ve satışa sunulmuş olan altınlardır. Bu altınlara piyasada eski altın denilmektedir. Eski tarihte üretilmiş ve satışa sunulmuş olan altınlar, yeni altınlardan birkaç Türk lirası daha ucuza satılabilmektedir.

Yeni Tarihli Çeyrek Altın Nedir?

Yeni tarihli altın, bulunulan yıl içerisinde üretilmiş ve piyasaya sunulmuş olan altınlardır. Yeni tarihli altınlar herhangi bir fiyat farkına uğramadan o dönemde yer alan piyasa fiyatlarına göre satılmaktadırlar.

Eski Tarihli Çeyrek Altınla Yeni Tarihli Çeyrek Altın Arasındaki Fark Nedir?

Yeni tarihli altın ile eski tarihli altın arasında aslında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Pek çok kişinin yanlış bildiği şey eski altınların yeni altınlardan daha değersiz olduğu ve fiyat farkında oldukça ciddi bir değişkenin boy göstereceği düşüncesidir. Aslında bu düşünce oldukça yanlıştır ve eski altın ile yeni altın arasında fiyat farkı olarak ciddi bir fark bulunmamaktadır. Eski tarihli altınlar genellikle müşteriler tarafından temin edilir ve bu yüzden biraz daha düşük fiyata sahip olurlar. Ancak bu durum düşüldüğü gibi ciddi bir fiyat farkı içermez. Eski tarihli altınla yeni tarihli altın arasında 4 ya da 5 Türk lirası fark bulunmaktadır. Yeni altının eski altına göre birkaç lira daha pahalı olmasının sebebi ise altını temin eden kişilerin darphaneye ödedikleri damga vergisinden kaynaklanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz