Gram Altın Kaç Ayar?


Gram altın satışları, özellikle son dönemlerde çeyrek altından sonra oldukça yükselmiştir. Alım gücünün son yaşanan ekonomik kriz ve dolar bazında yükselmelerle birlikte oldukça düşmesi, vatandaşları artık gram altın satın almaya iten en önemli faktördür. Çeyrek altının 360 lirayı aşmış olması durumu piyasalarda genel olarak bir düşüşe yol açsa da altından vazgeçemeyen vatandaş soluğu gram altın satın almakta bulmuştur. Peki herkesin oldukça merak ettiği ve piyasaların yeni gözdesi olan gram altın nedir ve ortalama ne kadar fiyattan müşterilere sunulmaktadır.

Gram Altın Nedir?

Altın fiyatlarının oldukça artması, vatandaşların altın alım gücünü de düşürmüştür. Bu yüzden çareyi gram altın almada bulan vatandaşlar, piyasada artık çeyrek altını tahtından edecek olan gram altına yönelmiştir. Ülkemizde son yıllarda yaşanan ekonomik kriz sebebi ile gram altın satışları da çeyrek altına göre oldukça yüksektir. Bunun sebebi ise çeyrek altın alamayan vatandaşları gram altını daha ucuz olması sebebiyle tercih etmelerinden kaynaklanmaktadır. Gram altın, genellikle İstanbul rafinerisinin ürettiği 0,5, 1, 2.5, 5, 10, 50, 100 gram şeklinde satılan ve sertifikası olan külçe altındır. Piyasası oldukça artan gram altınlar artık tüm kuyumcularda rahatlıkla bulunabilen bir altın haline gelmiştir.

Gram Altın Kaç Ayardır?

Gram altın ayarları, altın rafinerisi tarafından piyasa değerlerince belirlenen ayarlardır. Buna göre gram altınlar; 24 ayar ve 22 ayar altın olarak üretilmekte olup genellikle şu saflık derecelerine göre belirlenir;

  • 24 ayar altınlar 0.995 saflığında,
  • 22 ayar altınlar 0.916 saflığında üretilmektedir.

Genel olarak içerdiği saflık miktarı ve ayarları oldukça önemli olan gram altınlar, piyasa değerleri baz alınarak günlük ve güncel olarak hesaplanmaktadır. Genellikle çeyrek altına nazaran oldukça ucuz olduğu için alım miktarı yükselen gram altınlar, ülkemizde artık her yerde kolaylıkla bulunur hale gelmiştir. Özellikle yatırım amaçlı alımdan çok düğün ve nişan gibi özel durumlarda kullanılmak için oldukça ideal olan gram altınlar, pek çok vatandaşın kısa zamanda gözdesi olmayı başarmıştır.  Ancak gram altın alacak olan vatandaşların yine de günlük piyasa takibi yapmaları uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz