Gram Altın Nedir ve Gram Altın Nelerden Etkilenir?

Gram altın son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz altın çeşitlerinden olmaktadır. Peki gram altının adını neden bu kadar çok duyduğumuzu merak ediyor musunuz? Eskiden bu kadar bahsedilmezken şimdi neredeyse her kuyumcunun elinde çeyrek altından daha fazla gram altın görebilirsiniz. Bunun nedeni ise çeyrek altın fiyatlarında yaşanan ciddi oranda artışlardır. Eskiden çeyrek altınları düğünlerde takı olarak çok rahat bir şekilde alabiliyordunuz. Bunun nedeni 200 ile 300 TL arasında çeyrek altının fiyatları değişiyordu. Ama şimdilerde ise çeyrek altının fiyatı neredeyse 500 TL’yi geçti ve hediye almak isteyenlerin ceplerini yakmaya başladı. Bundan dolayı da insanlar çeyrek altın yerine gram altına yönelmeye başladılar. 

Gram Altın Nedir?

Gram altın adından da anlaşılacağı üzere altının gramı olarak satılan bir üründür. Bir gram olarak satılır. Ziynet altın ise 22 ayar 7,00 gramdır. Has altın olarak karşılığı 6,42 gramdır. Ziynet altında durum böyleyken gram altının ayar miktarı da ziynet altınla aynıdır. 22 ayar üzerinden satılmaktadır. Gram Altın 24 ayar ve 22 ayar altın olmak üzere iki çeşit altın saflığında üretilmektedir. 24 ayar altın 0.995 saflığında has altından, 22 ayar altın ise 0.916 saflığında has altından oluşur. 

Çeyrek altın aldığınızda eğer 22 ayarlık bir altın alırsanız bunun gram miktarı 1.75 gram olmaktadır. Ama çeyrek altını 24 ayar üzerinden alırsanız 1.60 grama tekabül etmektedir. Ayrıca çeyrek altın fiyatına bir de işçilik maliyetleri eklenmektedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz