Gram Altın Nedir?

Gram altın en sık tercih edilen altın türüdür. Bu altın türü hem yatırım amacı ile hem de hediyelik olarak düğünlerde, nişan ve sünnet törenlerinde, ve diğer özel günlerde hediyelik olarak kullanılabilmektedir. Altın, türü fark etmeksizin, antik çağlardan günümüze kadar zenginliğin bir sembolü olarak görülmüştür. Bu nedenle yer kabuğunda en nadir bulunan madenlerden olan bu maden rezervleri artırılmaya çalışılmıştır.

Gram Altının Özellikleri Nelerdir?

Gram altın İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. tarafından tescilli olarak üretilen bir altın ürünüdür. Külçe altının gramlık parçaları şeklinde kabaca tanımlanabilir. 22 ve 24 ayar başta olmak üzere farklı ayarlarda üretilebilir. Saflığı genellikle 995 ya da 999.9’dur. Gram altının basılmasındaki amaç, para birimlerine ayrılabilir olmasındandır. Gram altın gramajları şu şekilde sıralanabilir;

  • 1 gr,
  • 5 gr,
  • 10 gr,
  • 50 gr,
  • 100 gr.

Gram Altın ile Bankalarda Altın Hesabı Açmak

Altına yatırım yapmak istiyorsanız, gram altın uygun bütçeli bir seçenek olacaktır. Farklı gramajlara bölünebildiğinden her bütçeye uygundur. Dilerseniz gram altını fiziki olarak kuyumculardan alabilir, dilerseniz bankaların telefon uygulamaları üzerinden bile gram altın hesaplama yaparak altın satın alabilirsiniz.

Banka hesaplarında altın hesabı açtırmak için öncelikle bankanızla iletişime geçmeyi unutmayın. Çünkü bankalarda her zaman altın eksperi bulunmaz. Bilezik, kolye, yüzük gibi altın takılarınız eksper tarafından incelenir ve belli bir değer biçildikten sonra, hesabınıza aktarılır. Böylece altınlarınızı hırsızlıktan ve yıpranmaktan kurtarmış olursunuz. Diğer yandan da altınlarınızdan faiz getirisi elde edersiniz.

Bankanızın uygulamasından 22 ayar gram altın fiyatını güncel olarak takip edebilir, eğer vade sözü vermediyseniz, dilediğiniz zaman hesabınızdaki altını nakit paraya çevirebilirsiniz. Vadeli mevduat hesaplarından farkı olmayan, vadeli altın hesaplarından faiz getirisi almanız da mümkün. Her banka müşterilerine ortalama aynı olmakla birlikte farklı faiz oranları sunar.

Her altın hesabının faiz getirisi bulunmaz. Vadesiz olan altın hesapları gibi. Bu hesapları açtırmak için minimum altın miktarı da bulunmaz. Vadeli hesaplarda genellikle ilk başta belli bir gramajda altına sahip olmanız beklenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz