Reşat Altın Kaç Gramdır?

Reşat altın gramajı 7,2 ‘dir ve 22 ayardır. Reşat altın, Osmanlı Sultanı Beşinci Mehmet Reşat tarafından basılmış altındır. Reşat altın Cumhuriyet altını ile aynı değerde olmakla beraber, piyasada az bulunması nedeniyle genellikle Cumhuriyet altınından daha pahalıya satılır. Piyasada orijinal Reşat altını bulmak zordur. Pek çok sahteleri bulunur bu nedenle sertifikalı Reşat altınların satın alınması önerilmektedir.

Sahte Reşat Altın Orjinalinden Nasıl Ayırt Edilir?

Reşat altın sahtesi piyasada çok bulunduğundan sıradan insanların ayırt etmesi zor olabilir. Genellikle altının sahtesini tecrübeli kuyumcular ayırt edebilmektedir. Bunun yanında bazı ipuçlarını bilmeniz size de reşat altın kolye ve diğer takıları ayırt etmenizde yardımcı olabilir.

  • Altın manyetik olmaz. Sahte altınlarda altına mıknatıs yaklaştırdığınız zaman çekim oluşur.
  • Gerçek altının yoğunluğu ve ağırlığı sahte altınlara göre daha fazladır. Sahte altınların ise özgül ağırlığı düşüktür.
  • Gerçek altına vurduğunuz zaman, çıkan ses toktur. Altının ayarı düştükçe çıkan ses tizleşir. Sahte altında ise tok ses çıkmaz.
  • Altın fiyatı da altının sahte olup olmadığını anlamak için iyi bir yöntemdir. Örneğin; gerçek beşli reşat altın fiyatı altının fiyatı düşük seyretse de anormal derecede düşük olmayacaktır. Altının çok ucuz olması akıllara soru işareti getirmelidir ve bu altınlardan kaçınılmalı ya da sahte olup olmadığına dair test uygulanmalıdır.

Sahte Reşat Altını Ayırt Etmek için Test Yöntemleri

Profesyonel kuyumcu olmasanız bile, reşat altın sahte olup olmadığını anlamak için aşağıdaki basit test yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. Böylece sahtekarlığa uğramaz ve dolandırıcılardan paranızı korumuş olursunuz.

  • Damga testi: Gerçek altınlarda altın karatı ve saflığı üzerine damgalanmıştır.
  • Firma damgası testi: Altını üreten firma muhakkak altının üzerine kendi damgalarını vurmalılardır.
  • Renk testi: Gerçek altının rengi parlak ve canlı olur. Sahte altınların rengi ise genellikle cansızdır. Yüzeyinde soluk noktalar olabilir.
  • Sertlik testi: Gerçek altın serttir. Elle dokunulduğunda ya da zorlandığında bükülmez. Sahte altınlar ise bükülmeye karşı dayanıklı olmayabilir. Ele geldiğinde güçsüz olduğu hissini verirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz