Reşat Altın Nedir?

Reşat altın basımına Osmanlı Sultanı Beşinci Mehmet Reşat zamanından başlamıştır. Bu altın Cumhuriyet altını ile aynı değere sahip olmasına rağmen, piyasada nadir bulunmasından dolayı değeri artmaktadır. Reşat altının gramı 7,2 gram ve ayarı 22 ayardır. Piyasada orijinal Reşat altını bulmak zordur ve sahteleri çoktur. Bu nedenle sahte altının nasıl anlaşılacağına dair bilgi sahibi olmak, sizi dolandırıcılardan koruyacaktır.

Sahte Reşat Altını Orijinalinden Nasıl Ayırt Edebilirim?

Reşat altın orijinal satın almak için sertifikalı ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Reşat altın fiyatı 2019 altın satın almadan önce güncel olarak takip edilmelidir. Fiyatı çok düşük olan altınlardan kuşku duyulmalıdır. Altın alınırken, rengi dikkatlice incelenmelidir. Gerçek altınların rengi parlak ve canlı olurken, sahteleri solgun renkli olur.

Sahte altını gerçeğinden ayırt etmek için altının üzerinde firma damgasını aramalısınız. Altını üreten firma, ürünlerin uygun yerlerini damgalarlar. Sahte Reşat altınlarda bu damga bulunmaz. Damgaya ek olarak altın ile ilgili saflık, altının karatı gibi bilgilerin de bulunması gerekir.

Altının Sahte Olduğundan Şüpheleniyorsanız Bu Testleri Uygulayın

Reşat altın alırken sahte olup olmadığını anlamak için profesyonel kuyumcu olmak zorunda değilsiniz. Aşağıda yer alan testler size hem reşat altın nedir sorusunun cevabını verecek hem de sahte altınlardan uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır.

  • Mıknatıs testi: Gerçek altınlarda manyetik alan oluşmaz. Fakat sahte altınlar mıknatısa karşı çekilebilirler.
  • Ağırlık testi: Gerçek olan altınların kütle yoğunlukları fazla olur. Bu nedenle ağır hissedilirler. Altının ayarı düştükçe ağırlık da azalır. Sahte altınlar da belirgin bir şekilde hafiflik olur.
  • Ses testi: Gerçek altınlara vurulduğu zaman tok bir ses çıkar. Sahte altınlardan ise tiz ses duyulur.
  • Bükme testi: Gerçek altın bükülmez. Sahte altın zorlandığı zaman bükülebilir ya da ele dirençsiz olduğuna dair his gelebilir.

Bu yöntemlerden kesin sonuç alamadığınızı düşünüyorsanız, profesyonel destek almanız mümkün. Bunun için laboratuar testlerine başvurabilirsiniz. Bu testler maden yüzeyine nitrik asit ve hidroklorik asit püskürtülerek uygulanır ve altının sahte olup olmadığına dair kesin sonuç verir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz