Teklik Altın

Teklik altın satın almak düşük bütçeler için iyi bir yatırım yöntemidir. Zaten altının türü fark etmeksizin, altın antik çağlardan beri değerli kabul edilmiş ve üzerine yatırım yapılmış bir maden olmuştur. Yer kabuğundan pek çok maden çıkmasına ve işlenmesine karşın, altının bulunma olasılığı yalnızca 10 milyonda ikidir. Bu nedenle altının önemi artmakta insanlar daha fazla altına sahip olmayı istemektedirler.  

Teklik Altın ile Yatırım Yapmak

İnsanlar gerek fiziksel olarak altın satın alarak, gerek de bankalardan fiziksel olmayan hesaplar açtırarak altına yatırım yapabilirler. Örneğin; teklik altın kolye alarak hem kolyeyi takabilir, hem de kolyeyi maddi bir güvence olarak koruyabilirsiniz. Ne var ki, teklik altın siz onu taktığınız sürece yıpranacağından ve güvenlik riski olacağından farklı yöntemlerle yatırım yapmanız daha akıllıca olabilir.

  • Altına dayalı hesaplar açtırmak (emeklilik fonu gibi),
  • Forex piyasasında altın ile işlem yapmak,
  • Bankada faiz getirisi olan altın hesabı açarak faiz getirisinden yararlanmak bu yöntemler arasında en çok tercih edilenler olarak sıralanabilir.

Teklik Altın Alarak Banka Hesabı Açtırmak

Bankalardan vadeli hesaplar açtırarak yatırım yapmak akıllıca bir yöntemdir. Çünkü bu sayede hem altınınızı korumuş olur, hem de aynı zamanda altının size getireceği faiz oranından faydalanmış olursunuz. Her banka altınının faiz getirisi için farklı oranlar sunmaktadır. Bu oranlardan sizin için en uygun teklik altın faiz oranını seçerek hesap açtırabilirsiniz.

Eğer vadeli hesap açtırmak isterseniz, elinizde belli bir miktar altın bulundurmanız gerekir. Bu miktar bankadan bankaya değişiklik gösterir. Kimi banka minimum 5 gr altın ile açılış yapılmasını talep ederken bu miktar başka bir banka için 10 gr olabilir. Vadeli altın hesaplarının diğer soru işareti yaratan noktası, teklik altın hesabın dilendiği zaman bozulmuyor olmasıdır. Çünkü siz bankaya altınınızı kasada tutacağınıza dair taahhütte bulunmuşsunuzdur.

Yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken önemli nokta altının gramajıdır. Teklik altın kaç gram diye merak edenlere hemen söyleyelim; 7.016 gramdır. Bu gramaj yatırım yapmak için oldukça iyi bir miktardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz