Yarım Altın Kaç Gramdır?

Yarım altın gramajı 3.50’dir. Gramaj tam altının çeyreği kadardır. Çeyrek, tam, yarım altın türlerinin her biri aslında tam altının katlarıdır. Yani bu altının özelliğini anlamak için tam altının özelliklerini incelemek yeterli olacaktır.

 Altının ziynet ve sikke olmak üzere iki farklı alt kolu bulunur. Bu iki altın türünün gramı birbirinden farklıdır. Eğer ziynet gram yarım altın satın alacaksanız ağırlığı 3,508, eğer sikke gram yarım altın alacaksanız, 3,608 gramdır. Altın, çok eski çağlardan beri, zenginliğin bir sembolü olmuştur. Ülkeler altın rezervlerini artırmak istemiş, bireyler de yatırım yaparken sıkça altın satın almışlardır.

Yarım Altın Kullanım Alanı Nerelerdir?

Diğer altın türlerinde olduğu gibi yarım altının kullanım alanı da geniştir. Yarım altın, düğünlerde, sünnet törenlerinde ve diğer özel günlerde hediyelik olarak kullanılabilir. Ev hanımları geleneksel bir gün olan altın günleri yaptıkları zaman yarım altın biriktirebilirler.

Yatırımcılar da yarım altın ne kadar 2019 güncel takibini yaptıktan sonra, banka hesapları açarak, ya da fiziksel olarak altın satın alma yoluna gidebilirler. Bankalarda vadeli mevduat altın hesapları açmak faiz getirisi sağladığından daha kazançlıdır. Bu yöntem aynı zamanda altınları çalınmaktan ve yıpranmaktan koruduğu için de tercih edilmektedir.

Bankadan Altın Hesabı Açtırmak

Yarım altın satın aldıktan sonra banka şubenize giderek altın hesabı açtırabilirsiniz. Bankaya gitmeden önce kolye, bilezik ve yüzük gibi takıların değerlendirilebilmesi için bankanızla iletişime geçerek, bankada o anda eksper bulunup bulunmadığını öğrenin. Altın eksperi sizin mevcut altınlarınızı uzman gözüyle inceleyerek altınlarınıza değer biçecektir.

Altın hesabı açtırmak için bankaya gitmek zorunda değilsiniz. Bankaların telefon uygulamaları üzerinden bile yarım altın resmine bakarak ana hesabınızdan altın hesabınıza geçiş yapabilirsiniz. Bu altın alış verişi gram üzerinden olacak ve fiziki olmayacaktır.

Dilerseniz altın hesabını vadeli ya da vadesiz yapabilirsiniz. Vadeli olan altın hesapları yatırımcılara faiz getirisi sağladığından tercih edilir. Bununla birlikte, vadeli hesap açtırmak için belli bir miktar altın birikiminizin olması istenir ve çoğu zaman dilediğiniz vakit altını nakite çevirme imkanınız bulunmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz