Yarım Altın Nedir?

Yarım altın adından anlaşılacağı üzere, tam altının yarımıdır. Tam altın kendi içinde ağırlıklarına göre çeyrek altın, yarım altın ve tam altın olmak üzere alt gruplara ayrılır. Altının türü fark etmeksizin, eski çağlardan beri değerli olmuştur. Yer kabuğunun yapısı incelendiğinde, pek çok maden bulunmasına rağmen, altın 10 milyonda 2 oranında bulunur. Bu da altının değerini artıran bir etken olmuştur. Ülkeler arasında altın rezervine sahip olmak zenginlik olarak görülmüştür.

Yarım Altının Özellikleri Nedir?

Yarım altın ziynet ya da sikke olabilir. Bu iki tür arasındaki fark ikisinin arasındaki gram farkıdır. Yarım altın kaç gram diye merak edenler için hemen söyleyelim. Eğer ziynet altın almak isterseniz yarım altının gramı 3,508 gramdır. Eğer sikke altın almak isterseniz yarım altının 3,608 gramdır. Her iki altın türü de 22 ayardır. İkisi de kulplu olur fakat bu kulp altından yapılmamıştır. Özel istek üzerine altından yapılabilir.

  • Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi tarafından üretilir.
  • Çapı 30 mm’dir.
  • Altının bir yüzeyinde Türkiye Cumhuriyeti yazar.
  • Altının arka yüzünde Atatürk resmi bulunur. Kenar süslemeleri Atatürk resmini çevreler.

Yarım Altın ile Yatırım Yapılır mı?

Yarım altın ile farklı yollarla yatırım yapabilirsiniz. Dilerseniz altını fiziksel olarak satın alabilir ve eski usul yastık altı yöntemi ile saklayabilirsiniz. Fakat bu yöntemin güvenilirliği tartışılır. Bunun yerine Yarım altın fiyatları 2019 güncel takibini yaptıktan sonra, bankalardan fiziksel olmadan, gram altınlar satın alabilirsiniz. Aldığınız altınlar ile de banka hesabı açtırır, faiz getirisinden faydalanırsınız.

Mevcut altınınız varsa, bankanız ile iletişime geçerek altın eksperinin bankada bulunduğu bilgisini alın. Eksper size altınınızın değeri hakkında bilgi verecektir. Altınınızı banka kasasına koyduğunuz zaman çalınmasına karşı önlem alırsınız. Altınlarınız yıpranmaz da. Eğer hesabı vadeli açtırırsanız, bankanın sunduğu faiz oranı size kar sağlar. Ne var ki vadeli hesap açtırmak için belli miktar altınınızın bulunması gerekir. Aynı zamanda bankaya altınınızı bankanın kasasında tutacağınıza dair söz verdiğiniz için, dilediğiniz zaman hesabı kapatma şansınız bulunmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz